İŞLETME YÖNETİMİ PROGRAMI

GENEL BİLGİLER

Kula Meslek Yüksekokulu İşletme Programı, girişimcilik ruhu ile donatılarak kendi işyerini açmayı hedefleyen işverenler, ayrıca ekonominin temel yapı taşını oluşturan işletmelerde istihdam edilmek üzere teorik ve pratik bilgilerle donatılmış elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. İşletmelerin en iyi konumda işlerliğinin sağlanması, her zaman karşılaşılabilecek sorunları, modern ve dinamik yönetim anlayışı ile ele alarak çözümler üretebilen üst ve alt kademede yöneticiler yetiştirilmesi, İşletme Programının temel hedefidir.

Kula Meslek Yüksekokulu İşletme Programında hem birinci öğretim, hem de ikinci öğretim bulunmaktadır. Her birine 100’er öğrenci alınacaktır.

ÖĞRENCİ ALINAN LİSELER 

İşletme programına çeşitli düz liselerden, Anadolu liselerinden ve çeşitli meslek liselerinin İşletme, Muhasebe, Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Dış Ticaret gibi bölümlerinden öğrenci alınmaktadır.

ÖĞRENCİ ALINAN PUAN TÜRÜ

İşletme programına meslek liselerinden sınavsız geçiş ve ve YGS6 puanı ile öğrenci alınmaktadır. Yerleştirme ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

EĞİTİM İÇERİĞİ 

İşletme programında aşağıda belirtilen dersler verilmektedir:

· Genel İşletme Dersleri (Genel İşletme, Yönetim ve Organizasyon, Üretim Yönetimi)

· Genel Ekonomi Dersleri (İktisada Giriş, Makro İktisat, Kamu Maliyesi)

· Genel Muhasebe Dersleri (Genel Muhasebe, Dönem Sonu Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Yönetim Muhasebesi, Bilgisayarlı Muhasebe, Mali Tablo Analizleri, Muhasebe Denetimi) 

· Dış Ticaret İşlemleri Yönetimi

· Hukuk Grubu Dersler (Genel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku)

· Türk Vergi Sistemi

· Temel Finansman Dersleri ( Finansal Yönetim, Finansal Yatırım Araçları)

· Matematik

· Ticari Matematik

· İstatistik

· Büro Yönetimi ve İletişim Teknikleri

· Toplam Kalite Yönetimi

· İnsan Kaynakları Yönetimi

· Girişimcilik ve Küçük İşletme Yöneticiliği

· Davranış Bilimleri

· Pazarlama İlkeleri

· Bilgisayar Büro Programları 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ:

İşletme programında dersler; teorik, uygulama ve bilgisayar laboratuvarı çalışmaları şeklinde sürdürülmektedir. 

SINAV VE DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ:

Dersin niteliğine göre değişmek kaydıyla, sınavlar yazılı, sözlü, ödev, proje çalışması şeklinde yapılmakta ve yönetmelik uyarınca bağıl sistem ile değerlendirilmektedir.

MEZUNİYET SONRASI EĞİTİM İMKÂNLARI

İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri – İşletme Bölümü

Öğrenciler mezun olduktan sonra kendi bölümleri ile ilgili fakültelere (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi gibi) dikey geçiş yapabilirler. Ancak bunun için; öncelikle Yüksekokulumuzdan başarılı bir şekilde mezun olmaları ve ÖSYM’nin gerçekleştirmiş olduğu Dikey Geçiş Sınavından (DGS) gerekli başarı notunu almaları gerekmektedir. İşletme Programından mezun olan öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavını kazanmaları halinde Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme Öğretmenliği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programlarına yerleştirilebilirler. Ancak Öğrenciler mezun olduktan sonra istemeleri halinde, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesindeki ilgili bölümlere DGS ye girmeksizin dikey geçiş yapabilir ve böylece 3. sınıftan devam ederek öğrenimlerini 4 yıllık lisans diploması ile sonuçlandırabilirler.

İŞLETME PROGRAMI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN :

Öğr. Gör. Dr. Selin ÇAVUŞOĞLU (Bölüm Başkanı)
Tel: +90 (236) 816 40 60
E-posta: selingocmen@yahoo.com

ÖĞRETİM PLANLARI


İLETİŞİM

  kulamyo.ilan@cbu.edu.tr
  0236 816 40 60 - 0236 816 40 62
  0236 816 40 66

   4 Eylül Mahallesi 299 Sokak No:4
                                                   Kula / Manisa 

SIK SORULAN SORULAR ?

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik