İLÇEMİZ

Genel Tanıtım

Kula, Ege Bölgesi'nin Manisa ili'ne bağlı şirin birilçesidir. Coğrafik vekültürel yapısı ile dikkat çekmektedir. Özellikle tarihi Kula evleri, volkanik yapıları, peri bacaları,jeotermal tesisleri ve maden suyu ilçenin değerine değer katmaktadır. Ayrıca Tapduk Emre ve YunusEmre'nin türbeleri ilçeyeturistik ve manevi birdeğer katmaktadır.

Kula'yı Simgeleyen Değerler

Geleneksel El Sanatları

Dericilik, Battaniyecilik, Helvacılık, Leblebicilik,Saraçlık, Keçecilik,Bakırcılık, Kalaycılık, Demircilik, Ayakkabıcılık, Halıcılık, Testicilik, Yorgancılık.

Yunus Emre ve Tapduk Emre

Yûnus Emre’nin nerede öldüğü ve mezarının nerede olduğu da kesin olarak bilinmemektedir. Yûnus’un mezarı olduğu söylenen epeyce yer vardır.Kula (Manisa), Sarıköy (Eskişehir) , Karaman , Bursa, Çayköy (Afyon- Sandıklı) , Tuzcu (Erzurum), Keçiborlu(Isparta), Uluborlu(Isparta), Aksaray, Ünye(Ordu), Sivas, Tire (İzmir), Kırşehir, Bolu ve daha başka yerlerde Yûnus’un yattığı ileri sürülen mezarlar bulunmaktadır. Hiç şüphesiz, bunlar kabir(mezar) değil, birermakamdır. Tük halkı yer yer, çok sevdiği Yûnus için makamlar meydana getirmiştir.

Yûnus emre’nin nerede yaşadığı ve nerede yattığıhususundaki münakaşalardevam etmektedir. Çünkü Yûnus Emre ayarındaki çok büyük şahsiyetler, şu veya bu şehrin veya bölgenin değil, bütün Türkiye’nin, hatta bütün Türk dünyasının kendine mâl ettiğişahsiyetlerdir. Yattıklarıyer ise, bütünüyle Türk milletinin kalbidir.

Kula Evleri

Kula evleri 18. yy Osmanlı İmparatorluğu’nun altındaki hemen her bölgede karşımıza çıkan ve TÜRK EVİ olarak tabir edilen ahşap evlerdir. Gerek plan, kuruluş ve gerekse ahşap, alçı ve kalem işi gibi zengin sistemleriyle bu dönem Osmanlı Sanatı nınbaşarılı örnekleridir. 19,yy da devam eden yapıtipiyle Kula tipik bir Osmanlı Kent dokusuna sahiptir.

Volkanlar

Kula volkanltleri, BatıAnadolu'da Manisa il sınırı içinde, yaklaşık 30- 35 km uzunlukta ve 10-15 km genişlikteki bir alanda, Kula ilçe merkezi çevresinde yüzlekler veren Kuvaterner yaşlı genç alkali bazaltik lavakıntıları ve tefralardır.Son derece ilginç olan buvolkanizma Türkiye'nin Kuvaterner yaşlı genç volkanitlerinin ender olarak görüldüğü alanlardan biri olup, volkan konileri, kraterler, lav akıntıları ve tefra örtüsü şeklindeve aktüel volkangörünümündedir. Kula yöresi milattan önceki tarihsel zamanlarda bile araştırıcıların ilgisini çekmiştir. Örneğin, 2000 yıl kadar önce bu yöreyi dolaşan ünlü Yunanlı tarihçiStrabon, Kula bölgesine«Katakekaumene» (Yanık ülke) adını vermiş ve daha sonra pek çok sayıda araştırıcı bu bölgeyi ziyaret etmiştir.

Peri Bacaları

Vadi yamaçlarından inen sel suşarının ve rüzgarın,tüflerden oluşan yapıyıaşındırmasıyla "Peribacası ‘’ ’adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır.Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına nedenolmuştur. Alt kısımlardabulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üsy kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır.. Budurum, peri bacalarınınoluşumunda, rüzgar etkisinden çok yagmur sularının yüzeydeki akışının daha önemli oldugunu ortaya koymaktadır. Yağmur sularının bu denli etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarakgelismesine ise en önemlietken bitki örtüsünün azlıgı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır. Kula, volkanik orjinli, jeolojik bir yapıya sahip olmasından dolayı yağmur ve erozyonunun ilginç ve doğal oluşumlardır.

Emir Kaplıcaları

Emir hamamları Kula-Selendi yolu üzerinde, Kula ilçesinin 18 km kuzeydoğusunda,Gediz nehrinin yakınında bulunan Şehitlioğlu köyünün güneyinde Ilıca hamam deresi (Gerençayı) kenarındadır. Emir hamamlarında, Romadönemine ait hamamkalıntıları göze çarpmaktadır. Bu kalıntılar bizlere bölgenin binlerce yıldan beri kaplıca olarak kullanıldığını göstermektedir. Kaplıca alnında iki adet sondaj bulunmaktadır.Birinci sondaj kuyusu 33metre derinlikte 40 litre/sn ile 63 C sıcaklıktadır. İkinci sondaj kuyusu 162 metre derinlikte 100 litre sn ile 59 C sıcaklıkta termal su içermektedir.

Kula Maden Suyu

Tabiatın kendi içerisindeki mücadelesinin güzelce sergilendiği, volkanların patlamalarıyla ortaya çıkan lavların akarak çukur olan yerleri doldurduğu , bu ortamda Gediz nehrinin yatağını değiştirdiği ama Gediz’in bıkmadan usanmadan tekrar kendine yatak açtığı Kula-Selendi yolu üzerinde Kula’ya 14 km, Emir Hamamlarına 4 km uzaklıkta Gediz nehrinin yanında Kula Maden Suyu tesisleri bulunmaktadır.Bir taraftan Gediz nehri akarken,diğer taraftan binlerce yıl öncesine ait lavları seyredebilir onlaradokunabilir, böylecedoğanın birbiri ile mücadelesine sizde tanıklık edebirsiniz.

Kula Yarenleri

Yaren kelimesi yar,dost,sevgili,tanıdık anlamındadır.Dolayısıyla yaren; dostlukları, sevgiyi ve saygıyı ifade etmektedir.Yaren sohbetleri yarenlik, yar etmek için yapılan, yani dostlar arasında yapılan eğlenceli toplantılardır. Yarenlik ayrıca toplumsal bir kurum olarakta karşımıza çıkar. Tarihte bir amaç çevresinde toplanmış yada aynı amacı paylaştıkları için bir araya gelmiş olanlara ‘’yaren’’ denilmektedir. Yaren sohbetleri geleneksel teşkilatlanma biçimi ile toplumsal yaşamda önemli roller üstlenmiştir.Yarenliğin kişinin hayatında önemli bir rolü vardır. Özelllikle yaren örgütlerinde bulunanlara güzel huylar kazandırır.

Yöresel Yemekler

Tarhana, Keşkek, Yuvarlak Aşı, Kapama, Kuzu–Oğlak dolması, Darplı Ciğer, Su Böreği, Susam Böreği, Kabaklı Pide, Ispanaklı Pide, Peynirli Pide, Kıymalı Pide, Kıkırdaklı Pide, Şekerli Pide, Tırnaklı Pide, Ekmek Dolması, Höşmerim.

Camiler

Kurşunlu Cami, Eski Cami, Hacı Abdurrahman Cami, Hacı Recep Camii, Necip Cami,Paşa Cami, Soğuk Kuyu Camii.


İLETİŞİM

  kulamyo@cbu.edu.tr
  0236 816 40 60 - 0236 816 40 62
  0236 816 40 66

   4 Eylül Mahallesi 299 Sokak No:4
                                                   Kula / Manisa 

? SIK SORULAN SORULAR

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik